Jaki powinien być telefon komórkowy dla seniora?

W dzisiejszych czasach telefony komórkowe to nie tylko domena osób młodych. Również starsi korzystają z tego środka komunikacji.
Jaki jednak powinien być dobry telefon komórkowy dla seniora?
babcia, starsza pani
W dzisiejszych czasach telefony komórkowe to nie tylko domena osób młodych. Również starsi korzystają z tego środka komunikacji.
Jaki jednak powinien być dobry telefon komórkowy dla seniora?

Radzimy i przedstawiamy zatem telefon dla seniora i jego najważniejsze cechy. Pytanie zatem tylko brzmi czym powinien się najbardziej charakteryzować nowoczesny telefon dla seniora? Można bowiem przyjąć, że najważniejsze cechy to będzie np. łatwość obsługi, a więc odpowiednio duże przyciski, czytelny wyświetlacz oraz niezbyt skomplikowany interfejs. Ponadto bardzo istotne dla osób starszych mogą okazać się dodatkowe funkcje, takie jak np.: latarka, klawisz SOS, żywotność baterii, a także wytrzymałość całej konstrukcji. Co do wielkości przycisków to ważna jest sama możliwość sprawnego wybrania numeru (np. w przypadku gdy opcja wybierania z numerów zapisanych uprzednio w pamięci nie wchodzi tu w rachubę), która to ma znaczenie priorytetowe.

telefon, komórka
Autor: tripleigrek
Źródło: http://www.flickr.com
Duże przyciski pozwalają z kolei także na łatwe odczytanie zamieszczonych na nich cyfr. Warto także rozważyć zakup telefonu wyposażonego w specjalne podświetlane przyciski. Kolejna ważna cecha to czytelność wyświetlacza. Telefon komórkowy dla seniora nie będzie gadżetem i raczej nie będzie też mu służył do oglądania filmów czy też zdjęć. Z tego to względu wielkość ekranu nie ma tutaj większego znaczenia. Ważniejszy jest natomiast jego kontrast oraz odpowiednia kolorystyka (gdzie zalecane barwy to pomarańcz i żółć), dzięki której wyświetlane na telefonie informacje będą bardziej czytelne. Wyświetlacz powinien też umożliwiać odczytanie wprowadzonego lub dzwoniącego numeru. Ważna jest również prostota obsługi telefonu, która to powinna być wyrażana przez intuicyjny, ale co ważne przede wszystkim nieskomplikowany interfejs, ograniczony w zasadzie tylko do podstawowych jego funkcji, mianowicie takich jak np. wybór zapisanego numeru, odczytanie oraz napisanie wiadomości SMS- przeczytaj więcej.


Ponadto, telefon komórkowy dla seniora musi mu pozwalać na swobodne dzwonienie oraz odbieranie rozmów, co przy różnych ubytkach słuchu może z kolei być nieco utrudnione. A zatem łatwo dostępna opcja głośnomówiąca i silne głośniki są więc tu podstawą.

A zatem przy wyborze telefonu dla osoby starszej warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach i opcjach, tak by urządzenie to stało się przyjazne dla jego posiadacza.