Instrumenty zabezpieczający, czekany. Wszystko do wypraw w góry

Wspinaczka to ciężki sport, ale na pewno jest to frapująca przygoda i wędrówka nią dostarczy nadzwyczaj dużo przyjemności. Na rynku osiągalnych jest dużo przeróżnych rodzajów sprzętów asekuracyjnych. Dzięki tarciu między tymi urządzeniami a liną asekuracyjną, lub zakleszczeniu liny w sprzęcie można bez większego wysiłku udaremniać upadek wspinacza, czy też na własną rękę zjechać na linie. Dokonując wyboru przyrządu trzeba się inspirować zasięgiem jego funkcji a nie tylko jedynie ceną i tym, czy nam się podoba.

wspinaczka

Autor: sunriseOdyssey
Źródło: http://www.flickr.com
Niektóre przybory współdziałają tylko z linkami o ściśle ustalonych kalibrach. Po stosownym zestawieniu przyrządu z liną i karabinkiem powstaje skutecznie funkcjonujący system asekuracyjny. Sprzęt asekuracyjny to podstawa zarówno w czasie wspinaczki w skałkach, jak i zdobywania najwyższych szczytów – sprzęt asekuracyjny. Najprostsze i najlżejsze kubki asekuracyjne to doskonałe rozstrzygnięcie w skałach i podczas wspinaczki sportowej. Dla początkujących i osób poszukujących solidności osiągalne są nieco bardziej rozbudowane, ale przez to proste w obsłudze przyrządy.

Jednym z istotnych oprzyrządowań wspinaczkowych jest czekan. Jest to narzędzie uniwersalne, służy do wspinaczki, wyrąbywania stopni w lodzie, jako laska do podtrzymywania, do blokowania w trakcie ześlizgnięcia się, także do asekuracji. Poza standardowymi, wszechstronnymi czekanami są czekany specjalistyczne do wspinaczki w lodzie, które mają krótsze, wygięte stylisko, również głowicę pozbawioną łopatki – różne odmiany czekanów.

wspinaczka na szczyt

Autor: tsuru_g4
Źródło: http://www.flickr.com
Stylisko wykonane jest ze stali, bądź stopów aluminium, nieraz z drewna, może być zatopione częściowo, lub zupełnie gumą, bądź tworzywem sztucznym dla stworzenia lepszego chwytu i izolacji termicznej. Z reguły posiada u dołu szpikulec do wbijania w śnieg, oraz pętlę nakładaną na nadgarstek, zapobiegającą zgubieniu czekana. Głowica skonstruowana jest na ogół ze stali węglowej, bądź stopowej, rzadziej ze stopów aluminium lub tytanu. Tradycyjne czekany z jednej strony głowicy mają grot a z drugiej łopatkę. Ponieważ ostrze niszczy się najszybciej wprowadzono modułową konstrukcję głowicy gwarantującą wymianę ostrzy, a także zamianę łopatki na obuch.